Terapia manualna Wałbrzych

Terapia manualna to metoda fizjoterapeutyczna. Pozwala ona na rozpoznanie zaburzeń układu ruchu oraz leczenie już znanych zmian funkcjonalnych. Składa się z wywiadu z Pacjentem, badania fizykalnego i testów diagnostycznych. Wykorzystuje się w niej różne techniki, oddziałujące np. na tkanki miękkie, takie jak masaż głęboki czy rozciąganie. Do najważniejszych zadań terapii manualnej należy pomoc w odzyskaniu swobody zakresu ruchu w stawie, jak również zmniejszenie dolegliwości bólowych.

Osteopatia (nieinwazyjna terapia manualna) w Wałbrzychu

Osteopatia to nieinwazyjna terapia manualna, opierająca się na holistycznym podejściu do Pacjenta. Jej celem jest przywrócenie ciała do stanu równowagi (a tam, gdzie to możliwe, także samoregulacji) bez użycia leków. Liczba sesji prowadzących do rozwiązania lub zmniejszenia dolegliwości bólowych w takiej terapii jest różna między indywidualnymi przypadkami — każdy organizm reaguje inaczej. Osteopatia kładzie również nacisk na samoleczenie, dlatego specjalizujący się w niej terapeuta może np. zalecić swoim Pacjentom zmiany w diecie czy ćwiczenia do codziennego wykonywania.

Kiedy warto skorzystać z terapii manualnej?

Terapia manualna może pomóc przede wszystkim w takich dolegliwościach jak:

  • kontuzje i przeciążenia typowe dla aktywności fizycznej,
  • bóle kręgosłupa oraz głowy,
  • rwa kulszowa,
  • wady postawy,
  • zaburzenia funkcjonowania stawu skroniowo-żuchwowego,
  • przewlekłe choroby autoimmunologiczne, a także reumatoidalne.

Terapia manualna (w tym osteopatia) może być wykonywana zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Dojeżdżam do Pacjentów z Wałbrzycha oraz okolic.

Przeciwwskazania do terapii manualnej

Bezwzględne przeciwskazanie do przeprowadzania zabiegów terapii manualnej stanowi zaawansowana osteoporoza, a także jakiekolwiek inne osłabienie albo przerwanie struktury kostnej lub tkanki stawowej (np. naderwanie wiązadeł czy złamanie w okresie unieruchomienia). Niewskazane jest również stosowanie ich u osób z mielopatią oraz kobiet w ciąży. Pacjenci z nasilonym stanem zapalanym i gorączką także powinni czasowo zrezygnować terapii manualnej.

Krótka historia terapii manualnej

Chociaż początki leczenia dotykiem sięgają starożytności, terapia manualna zdobyła uznanie jako pełnoprawna metoda łagodzenia bólu dopiero w XIX wieku. W tym samym czasie pojawiła się również osteopatia, której celem było uzupełnienie medycyny konwencjonalnej o podejście do organizmu człowieka jako integralnej całości. Z tego okresu pochodzą też pierwsze zasady bezpiecznego wykonywania zabiegów. Obecnie zarówno terapia manualna, jak i osteopatia należą do powszechnie stosowanych w fizjoterapii metod.

Osteopatia, terapia manualna — Wałbrzych oraz okolice

Jestem doświadczonym fizjoterapeutą, stosującym terapię manualną czy osteopatię w mojej codziennej pracy z Pacjentami z Wałbrzycha oraz okolic. W ramach tych technik zajmuję się zmniejszaniem dolegliwości bólowych, jak również wskazuję, jakie ćwiczenia i nawyki mogą pomóc w danym przypadku. Dokładam też wszelkich starań, by możliwie najszybciej odpowiadać na kontakt telefoniczny oraz e-maile wszystkich osób zainteresowanych moją ofertą.